Bom dia! Olá Porto! – Krótki przewodnik po Porto

Bom dia! Olá Porto! – Krótki przewodnik po Porto

Ten post został przeniesiony z naszego dawnego bloga travelersmood.com. Dziękujemy wszystkim, którzy nas tam odwiedzali i zapraszamy do dalszych wycieczkowych relacji w ramach liskowego #travel.

W Porto spędziliśmy 4 dni, a głównym naszym celem wyjazdu był festiwal Primavera Sound. W zeszłym roku udało nam się kupić bilety earlybirds za 80 eur ( w cenie 3 dniowy festiwal bez noclegu). W międzyczasie wpadły nam 3 sesje fotograficzne więc na zwiedzanie nie mieliśmy wiele czasu, dosłownie 2-3 godziny pomiędzy sesjami i koncertami. Poniżej krótka relacja co według nas warto zobaczyć będąc na krótki czas w Porto.

Co zobaczyć jeśli masz mało czasu?

Ribeira (Praça da Ribeira)

Każdy kto odwiedza Porto powinien udać się na spacer wzdłóż Ribeiry. Jest to najstarsza z dzielnic miasta połóżona wzdłóż rzeki Duoro. Bajeczny klimat kolorowych kamieniczek wyłożonych płytkami azulejos, tętniące życiem knajpki to tylko część głównej ulicy, jeśli zboczycie z drogi zagłębiając się w małe uliczki to zobaczycie opuszczone budynki, zamieszkałe przez najbiedniejszych mieszkańców Porto.

Widok na nabrzeże i Cais da Ribeira z Vila Nova de Gaia

Podziwialiśmy z autobusu jezdżąc na festiwal oraz z ogrodów Pałacu kryształowego. Z daleka rzucają się na oko szyldy winiarni, każda pod inną nazwą. Bardzo żałujemy, że nie udało nam się załapać na testowanie winka ale nadrobimy to następnym razem. Miejsce polecane przez lokalnych.

Dworzec kolejowy Sao Bento

Stacja kolejowa Sao Bento to jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w całej Portugalii. Znana jest przede wszystkim z 20 tysięcy płytek przedstawiających historię Portugalii, skomponowanych w obrazy i zamieszczonych na ścianach stacji. Wewnątrz znajdują się 4 perony i jedna stacja metra.

Niebieskie Kościoły

Kościół św. Ildefonsa- położony przy placu Praça da Batalha, ukończony w 1739 roku, został zbudowany w stylu późnobarokowym i posiada bogato zdobioną fasadę wykończoną płytkami azulejos. Igreja do Carmo czyli kościół Klasztoru Karmelitów- zbudowany w końcu XVIII wieku kościół zachwyca przed wszystkim boczną fasadą z tysiącami płytek, na których przedstawiono m. in. historię Zakonu Karmelitanek. Kościół, a właściwie Kaplica pod wezwaniem św. Katarzyny – Capela de Santa Catarina (zwana również Capela das Almas – Kaplica Dusz).

 

Most Ponte Luís I

Dwukondygnacyjny most stalowy w Porto, który polecamy na romantyczne wieczorne spacery. Bardzo ładnie oświetlony służy za świetny punkt obserwacyjny na panoramę miasta. Most łączy stare dzielnice miasta z Vila Nova de Gaia. Całkowita długośc mostu wynosi 385,25 metrów.

Foz, plaża i surferzy

Uwialbiamy miasta które są zlokalizoawane nad morzem lub oceanem.  Do dzielnicy Foz dojedziecie metrem, autobusem lub zabytowym tramwajem. W Foz do Douro znajduje się fort São João Baptista da Foz, a tuż obok niego molo i latarnia morska.  W oklicy rozciąga się długa plaża, idealna na spacery. Dla miłośników surfingu i średnich fal polecamy plażę Praia de Matosinhos. Plaża posiada  szeroki deptak idealny do jazdy na rowerze. W okolicy jest kilkanaście barów, pubów oraz restauracji.

 

Ogrody pałacu kryształowego (Jardins de Palácio de Cristal)

Miejsce jest wyjątkowe, park położony jest na wzgórzu nad rzeką Duoro a widoki są niesamowite. Super miejsce na relaks i odpoczynek od miasta. Co ciekawe park podzielony jest na kilka miejsc tematycznych np. ogród aromatyczny, ogród romantyczny, ogród uczuć, sad owocowy, ogród różany. Jeśli będziecie mieć szczęście, możecie spotkać dumnie przechadzające się pawie.

 

Więcej takich historii...